פרוקטולוגיה

מיהו פרוקטולוג

כידוע, רוב האנשים נמנעים מביקור אצל רופא בשל חשש מפני המפגש עם מחלות שונות. כאשר מדובר בבעיות בפי הטבעת, אנשים מוצאים סיבות שונות ומשונות לא להגיע לרופא. הבושה וחוסר הטיפול עשויים רק להחמיר את המצב. כאשר אדם סובל מבעיות באזור פי הטבעת הוא צריך לגשת לאבחון אצל פרוקטולוג. פרוקטולוגיה הנו רופא אשר סיים לימודי רפואה והחליט להתמחות בבעיות ברקטום כלומר, מחלות בפי הטבעת, במעי הגס ובאזור רצפת האגן. רוב המומחים בפרוקטולוגיה סיימו התמחות בכירוגיה.

פרוקטולוג מומחה

מה כוללת בדיקה אצל פרוקטולוג מומחה

בדיקה אצל פרוקטולוג מומחה כוללת סדרת שאלות על ההיסטוריה הרפואית .פרוקטולוג מומחה ישאל את האדם ממה הוא סובל, ולאחר מכן ישאל אותו על ההיסטוריה הרפואית שלו ,וזאת מפני שחלק מהבעיות עשויות להיות תורשתיות. כמו כן, פרוקטולוג מומחה ישאל את האדם לגבי ההרגלים שלו,הרגלי יחסי המין, הופעת הבעיות. לאחר השלב הזה יתחיל השלב השני –הבדיקה הפיזית. הבדיקה מתבצעת כאשר האדם יושב בכסא המתאים לבדיקה רקטאלית. במהלך הבדיקה פרוקטולוג מומחה יבחן את פי הטבעת מפנים ומבחוץ, יבדוק האם יש קרעים או טחורים, גידולים.

במידת הצורך הרופא ייקח דגימות צואה או ביופסיה, על מנת לשלול מחלות שונות. פרוקטולוג מומחה המומחה בכירורגיה יכול לטפל במקרים מורכבים הכוללים חיבור מחדש של המעי. במקרים בהם אין צורך בניתוח, פרוקטולוג ממחה מעניק טיפולים שמרניים יותר הכוללים ייעוץ בנוגע לתפריט דיאטה, רושם מרשמים של משחות המיועדות לאזור פי הטבעת.