הכנה לקולונוסקופיה

הכנה לקולונוסקופיה

בדיקת קולונוסקופיה מבוצעת למטרת אבחון מחלות במעי הגס. בדיקת קולונוסקופיה מאפשרת התבוננות מעמיקה במעי הגס, וכן הסרת גידולים שפירים. הכנה לקולונוסקופיה כוללת דיאטה מיוחדת ושתייה של חומר משלשל למטרות ניקוי מעי הגס. לפני הבדיקה קיימת חשיבות רבה לבצע את ההכנה כפי שצריך. הכנה לא טובה עשויה לפגוע בבדיקה, ביכולת האבחון של הרופא.

כדי שהרופא יכול להתבונן בצורה טובה במעי הגס, יש לנקות את המעי ממזון ונוזלים. שלושה ימים לפני הבדיקה יש לעבור לתפריט דיאטה מיוחד וביום הבדיקה יש לשתות חומר הגורם להתרוקנות המעיים.

בדיקת קולונוסקופיה – מי צריך להיבדק

בדיקת קולונוסקופיה מומלצת לאנשים שעברו את גיל 50. מומלץ לעשות את הבדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. כמו כן, אנשים הסובלים מכאב בבטן התחתונה, מאנמיה רצוי שיבצעו את הבדיקה. ברוב המקרים סרטן המעי הגס מתחיל מנגע המכונה אדנומה.

בדיקת קולונוסקופיה נעשית באמצעות זריקת לווריד של המטופל הגורמת לטשטוש.ישנם מקרים בהם הבדיקה מבוצעת בהרדמה מלאה. הבדיקה מתבצעת כאשר המטופל שוכב על הצד, כאשר מכשיר הבדיקה אנדוסקופ מוחדר דרך פי הטבעת לאורך המעי עד לקצה.

גסטרואנטרולוגיה – טיפל במחלות מעיים

מערכת העיכול היא מערכת בגוף שתפקידה הוא לקלוט מזון ולפרק אותו לגורמים. גסטרואנטרולוגיה היא ענף בתחום הרפואה העוסק במערכת העיכול. רופאים המתמחים בתחום מבחינים בין מערכת העיכול העליונה הכוללת את הפה, הקיבה ובין מערכת העיכול התחתונה הכוללת את המעיים.