בדיקת סיגמואידוסקופיה

בדיקת סיגמואידוסקופיה היא בדיקה שמטרתה לבחון את דרכי עיכול תחתונות ולאתר מחלות דלקתיות שעשויות לפגוע באורח החיים. במהלך הבדיקה הרופא מחדיר צינור גמיש עם מצלמה, המעניק לרופא אפשרות לבחון את מערכת העיכול התחתונה.

הכל על בדיקת סיגמואידוסקופיה

בדיקת סיגמואידוסקופיה בודקת את החלק התחתון של המעי ומיועדת לחולים להם סיכון גבוה לחלות במחלת הסרטן המעי הגס. בדיקת סיגמואידוסקופיה נמשכת כ-5-15 דקות ומבוצעת על ידי גסטרואנטרולוג מומחה. כחלק מהכנה לבדיקה יש להתחיל בדיאטה מיוחדת הכוללת נוזלים, על מנת לשטוף את המעי. הבדיקה הראשונה בוצעה בישראל בשנת 1905, כאשר האנדוסקופ, המכשיר באמצעותו מבצעים את הבדיקה, הובא מרוסיה.

כיצד מבוצעות בדיקות גסטרו

בדיקות גסטרו מתבצעות באמצעות מכשיר בשם גסטרוסקופ. מדובר במכשיר הדומה לצינור ומאפשר הסתכלות רחבה על הקיבה לצורך אבחון מחלות דלקתיות. בנוסף לבדיקה של מערכות העיכול העליונה, ניתן לזהות באמצעות המכשיר גם גידולים, לקחת ביופסיה.

התפתחות תחום גסטרואנטרולוגיה  

בשנים האחרונות ענף גסטרואנטרולוגיה התפתח וכיום בתי חולים רבים מציעים טיפולים חדשניים. ההתקדמות המדעית הובילה את הרופאים לחקור את ענף גסטרואנטרולוגיה, ולתת מענה לחולים. בארץ ניתן למצוא מכונים רבים אשר מצוידים בציוד אנדוסקופי משוכלל למשל, החדרת מצלמה למערכת העיכול. בנוסף, במכונים רבים רואים חשיבות גדולה לעריכת מחקרים בענף בשיתוף חברות רפואיות. המכונים במרכז הארץ מעסיקים את מיטב הרופאים ורואים חשיבות רבה בהדרכות רופאים בתחום הגסטרו, על מנת להעניק לחולים את הטיפול הטוב ביותר.