אורולוגיה

חשיבות חוות דעתו של אורולוג

אורולוגיה הינו ענף בתחום הרפואה העוסק בבעיות שונות במערכת השתן. אורולוג עוסק בתחום מחלות שונות במערכת השתן אל גברים ונשים. אורולוג מומחה המטפל בבעיות במערכות השתן ובהענקת טיפול ומניעה שונים. חוות דעת של אורולוג חשובה עבור המטופל, וזאת כדי להסביר את מצבו, להרגיע אותו מפני המפחדים הנובעים מהטיפול.

אורולוג מומחה

אורולוג מומחה בתחום אבנים בכליות

למרות שמה של המחלה "אבנים בכליות", הכליות הן מקום בו האבנים נוצרות, אך האבנים לא נשארות שם, אלא נודדות לדרכי השתן ומונעות מהשתן מעבר. תפקידן מרכזי של הכליות הוא לסנן את הפסולת מהדם, כאשר העודפים מופרשים מהגוף באמצעות מערכת השתן. אבנים בכליות נוצרות כאשר הפסולת שוקעת בצינורות בכליה במקום להיפלט החוצה מהגוף. אבנים בדרכי השתן נוצרות בגבישים המורכבים ממלחים שונים. כאשר אבנים נתקעות בדרכי השתן מרגישים אותן היטב, היות והן גורמות לכאב רב. גודלן של האבנים אינו אחיד. אבן בכליה יכולה להיות דומה לגרגיר או לכדור גולף. ברוב המקרים אבנים מהגוף מופרשות באמצעות מערכת השתן. כאשר האבן גדולה מדי, היא לא יכולה לצאת החוצה וכך היא חוסמת את מעבר השתן. כאשר אורולוג מניח כי קיים סיכוי טוב כי האבנים יפלטו, הוא ממליץ לחולה להרבות בשתייה של מים.

לעומת זאת, כאשר האורולוג מבחין כי האבנים גדולות הוא יבצע תהליך להוצאת האבנים. אנדוסקופ הוא מכשיר המזכיר צינור קטן באמצעותו חודר  הרופא צינור דרך השופכה  לשלפוחית השתן, לכיוון הכליה. במהלך הטיפול מרסקים את האבנים ושולפים אותן. טיפול באמצעות אנדוסקופ מבטיח את ריסוק האבנים.